Ryżowy Szlak na Filipiny (zebraliśmy 291 000 PLN)

ryz 1

Kliknij tutaj, aby zobaczyć co się dzieje na Ryżowym Szlaku!

CO TO JEST RYŻOWY SZLAK?

To program dożywiania dzieci zagrożonych chorobą głodową.

GDZIE MA MIEJSCE?

Filipiny, przedmieścia miasta Tanza, na wyspie Luzon

KTO REALIZUJE TEN PROJEKT?

Proboszcz parafii Jana Pawła II Fr. Ronel Ilano, wraz z wolontariuszami z parafii.

(Parafia liczy 70000 osób z czego w warunkach poniżej minimum egzystencji żyje 30000 osób. Ponad 400 dzieci jest zagrożonych chorobą głodową )

Projekt nadzoruje, monitoruje oraz na wszystkie możliwe sposoby wspiera siostra Wioletta Sobiesiak misjonarka, Urszulanka SJK, która od 15 lat pracuje na Filipinach.

KIEDY PROJEKT WYSTARTOWAŁ ?

Na szlak fundacja wyruszyła 8 grudnia 2015 r. – w dniu, w którym papież Franciszek otworzył Rok Miłosierdzia. Jednak aby program zaczął działać potrzeba było czasu. Pierwsze posiłki w ramach projektu dzieci otrzymały w czerwcu 2016 roku.

JAK TO DZIAŁA?

Parafia jest ogromna, więc proboszcz wybudował 8 kaplic, gdzie dzieci mogą przyjść na posiłek. Ponieważ początkowo pieniędzy starczało na tylko na codzienny posiłek dla 50 dzieci, maluchy były przez wolontariuszy ważone, i te w najgorszym stanie klasyfikowane do dożywiania. Po pół roku następowała zmiana dzieci. Oprócz wydawanych posiłków początkowo 50 rodzin, w najgorszej sytuacji dostawało co 2 tygodnie od 3 do 5 kilogramów ryżu. Obecnie tych rodzin jest już prawie 100. A liczba dokarmianych dzieci się zwiększa.

JAK POWSTAŁ RYŻOWY SZLAK?

Bardzo trudno jest wymyślić akcję, która ma na celu wsparcie ogólne. Nie ma określonych ram czasowych, ani konkretnej sumy, którą trzeba zebrać. Wiele osób myślało nad tym projektem, ale długo nic nie chciało się „urodzić”. Aż pewnego dnia Olga, mama niepełnosprawnej Lusi wymyśliła: Ryżowy szlak.

Na tym szlaku można zbierać pieniądze publikując na stronie internetowej fundacji zdjęcia dzieci, które dzięki fundacji są karmione. Pomysł był świetny, tylko brak mu było ram. Potem wymyśliliśmy, że szlak musi się zaczynać w Warszawie, a kończyć na Filipinach. I tak powstał pomysł wirtualnej ścieżki z ryżu. Siostry Urszulanki przysłały nam informacje, że kilogram ryżu kosztuje na Filipinach przeciętnie 4 złote. Przystąpiliśmy do obliczeń. Mierzenia i ważenia ryżu. I tak z Warszawy do Manili jest 9404 kilometry. Średnie ziarenko ryżu ma 6 milimetrów. Aby z ziarenek, jedno za drugim ułożyć kilometr ścieżki potrzeba 7,5 kg ryżu. Aby narysować wirtualną ścieżkę z ryżu na stronie internetowej potrzeba 70 ton i 142 kilogramów.

Prosimy zostań fundatorem i właścicielem 1 kilometra ryżowego szlaku. To 30 zł.

Wszystkich chcących dołączyć do nas prosimy o wpłaty na konto w BOŚ banku:

43 1540 1287 2216 0499 0401 0001

z dopiskiem „Ryżowy szlak – Filipiny” (dopisek konieczny!)

Dla chcących wpłacić pieniądze z zagranicy
bic / swift to EBOSPLPWXXX
iban to nr naszego konta z dopisanym z przodu PL