O Fundacji

 

Chcemy przywracać godność ludziom wykluczonym przez chorobę, traumę, biedę czy głód.

Inspiracją powołania fundacji stała się zbiórka pieniędzy na panele słoneczne dla prowadzonej przez Urszulanki szkoły w Mweka w Tanzanii. W 2013 roku szkołę, będącą rownocześnie sierocińcem odwiedziła harcerska żeńska wyprawa. A Ewa Gronkiewicz (założycielka i obecna prezes fundacji ) była jej uczestniczką.

zdjęcia: Ewa Gronkiewicz. montaż: Jarek Andrzejewski.

Afrykańska zbiórka na facebooku uświadomiła nam, że możemy wyjść poza grupę znajomych, przyjaciół, harcerzy  i prosić o pomoc także nieznane nam osoby. I to działa!

 

Nie stoi za nami żadna instytucja finansowa. Nie mamy sponsorów. Wierzymy jednak, że nasz zapał nie pozwoli zginąć temu przedsięwzięciu. A niewielkimi sumami, które są potrzebne na utrzymanie konta i księgowości wesprą nas znajomi i przyjaciele. Natomiast z czasem nauczymy się zdobywać granty i darczyńców.

 

Mottem naszych działań są słowa świętej Urszuli Ledóchowskiej:

„Odważni cuda działają, wszystko przezwyciężą”.

Kobiety, ktora znacznie wyprzedzała swoją epokę.  Otwierała domy opieki, szkoły i internaty. A edukacja dziewcząt na uniwersytetach była dla niej niezwykle ważna. W 1906 roku jako przełożona urszulanek w Krakowie  założyła pierwszy w Polsce, a być może także w Europie,  żeński dom akademicki.